3 Ocak 2014 Cuma

2Cellos

Aralık sonunda gittiğim bir konserden bahsedeceğim size bugün :  2 Cellos. Zorlu Center Performans Sanatları Merkezindeki bu konsere gidene kadar çello hakkında bildiklerim, insan sesine en yakın sesi çıkaran, viyolanın bir büyüğü, kontrbasın bir küçüğü bir yaylı çalgı olduğuydu. İki genç Hırvat müzisyen, Luka Sulic ve Stjepan Hauser'den oluşan 2 Cellos’u dinlediğim akşam, insanla en iyi bütünleşen müzik aletlerinden biri olan çelloya ve bu iki müzisyenin çelloyla yapabildiklerine hayran oldum.
Elton John’un “Gidin ve onları canlı dinleyin, çünkü gerçekten hayret vericiler! 60'larda Jimi Hendrix'in canlı performansından sonra bana bu kadar heyecan veren başka birşey hatırlamıyorum" diye bahsettiği Luka Sulic ve Stjepan Hauser , çello çalmaya getirdikleri yorumları ve farklı müzik türlerinde çelloyla gerçekleştirdikleri başarılı performanlarıyla kısa zamanda dünya çapında ün kazandılar.

Michael Jackson'ın "Smooth Criminal" parçasına çelloyla yaptıkları cover, Youtube'da yayınladıktan sonra bir hafta içerisinde bir sosyal medya fenomeni haline gelen ikili , bu sayede Sony Masterworks ile albüm için anlaşma imzaladılar ve Elton John tarafından dünya turnesine davet edildiler.

Olağanüstü bir coşkuyla çaldıkları cover’lar sadece çelloyla bile bizi mest etmişken bir de sonradan davulun eklenmesiyle ve ışık şovlarıyla konser muhteşem gaza getirici bir şeye dönüştü. Muse bile çalarak benim gönlümü kazandılar. With or without you , viva la vida cover’ları da süperdi. Aslında ayrım yapamayacağım , ne çaldılarsa beğendim ben. Bu konser aslında ayakta çoşarak ve hatta taşkınlaşarak izlenesi bir konserdi, sinemada oturur gibi koltuklara mıhlanarak seyretmek biraz talihsiz oldu. Gerçi Luka ve Stjepan sonlara doğru ayağa kaldırdılar tüm seyircileri ama işte bir açık hava konseri gibi değildi yine de.


Türkiye’ye kesin yine gelirler , salonda boş koltuk yoktu ve inanılmaz tezahürat aldılar. Bir dahaki gelişlerinde fırsatınız olursa gidin , seversiniz...”Smooth Criminal” 2Cellos versiyonu için aşağıdaki linke tıklayın :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Mx0xCI1jaUM

Bu da benim favorim: The Resistance (Muse)

http://www.youtube.com/watch?v=mG-5Gp5Eo4A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder